Bebrai

Nuo amarų iki bebrų. Kitoks požiūris į kenkėjus

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Algisdalgis

Re: Bebrai

Post by Algisdalgis »

Jei matote upeli tik plaukiodami pavasari baidaremis, tai visai kas kita.Bebrai pakrantese vaikstanciam prigamina visokiu spastu: pozeminiu ertmiu, nusmailintu kuolu. I vandeni nutempia likusia medzio virsune ir ja apgrauzta ten palieka, del ko dumbleja vaga, keiciasi tekme, dingsta nerstavietes, o veliau ir pacios zuvys, kurios negali kudrose gyventi. Jei medelius nugrauztu iki zemes, nereiktu tu kuolu salinti, tvarkant pakrante.O juk kazkas turi tai daryti.Bebras kaip blogas gaspadorius: pasiima, kas jam reikalinga ir palieka siuksles.Kai plaukiosit kita karta, pasiimkit pjuklus, dabar visi jau veziojasi, jei megsta nestandartinius marsrutus.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Bebrai

Post by saulius »

Čia, Algi, yra požiūrio problema... Kodėl manot, kad jūsų tvarkos supratimas yra pats teisingiausias? Gamta turi savo tvarką, kuri egzistavo jau tada, kai apie žmones net minties nebuvo. Ir neišnyko dėl to žuvys,atvirkščiai, jų buvo daug daugiau, ir upės neuždumblėjo, ir miškai užaugo. Ir niekas netvarkė upelių pakrančių...
Saulius Jasionis
Varovas
Posts: 55
Joined: Tue Dec 16, 2008 1:04 am
Contact:

Re: Bebrai

Post by Varovas »

Prieš keletą metų buvau "pasibastyt" Kanadoj: Otavos, Vankuverio apylinkėse. Vietiniai civilizacijos pasiekimai mane mažai domino, o va apylinkės.... Su bebrais karas ten baigėsi pora dešimtmečių atgal ir taikiai su bebrais sugyvent išmoko ir vietiniai fermeriai ir miškininkai. Taip, bebrų gyvenamas teritorijas "parku" sunkiai pavadinsi, bet gyvybė ten klestėte klesti. Žuvys tame tarpe. Jei norime viską aplinkui užtemti ant svojo "kurpalio", tai sugyvent išeis tik su pelėdos iškamša :D . Ne gamta prie mūsų turi taikytis, o mes prie jos.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Bebrai

Post by saulius »

Taip, Varove, tau lengva suprast bebrų naudą, man irgi lengva ir nereikia jokių papildomų paaiškinimų.
bet gyvybė ten klestėte klesti.
Tuo viskas ir pasakyta- bebrai sudaro sąlygas klestėti gyvybei, sudaro sąlygas augalų ir gyvūnų įvairovei, aš nežinau kito gyvūno, kuris, kurdamas aplinką sau, sukurtų tokias palankias sąlygas klestėti gyvybei. Bet kitam gi žmogui tas klestėjimas nieko nereiškia... Jis nori matyt parką, o bebrai apie parkus nieko nesupranta :?
Saulius Jasionis
Aguona
Posts: 7
Joined: Wed Jan 25, 2012 10:26 am
Contact:

Re: Bebrai

Post by Aguona »

mūsų sodyba šalia užtvenkto upelio, toje vietoje upė gana plati, nuo pradžių matėm, kad bebrai gyvena, vis šviežių medžių nuograužų pamatydavom. kadangi jie graužė natūraliai augančius karklus ir kitus medžius, iki mūsų sodo neužkopdavo, tai tik pasistebėdavom, kokio storio kamienus paguldo ir viskas. pernai rudenį jų šeima tikriausiai smarkiai pagausėjo, nes "nušienavo" visą pakrantę, tik juodalksnius palikdami. mums visai patiko ta vietomis apaugusi pakrantė, taip gražiai medžių šakos svirdavo į vandenį. dabar plika kaip specialiai išpjauta, beliko žolę pjaut ir kultūrine veja džiaugtis :roll: Tai va, gal negražiai pasielgėm bebrų atžvilgiu, ale pakrantėj paliktus storus kokių 5 m ilgio kamienus užsivilkom į kalnelį prie gryčios :oops: Nu nenusilaikėm, tai gražiai natūraliai nužievinti, tokios originalios kaplių žymės, kad susigadys prie ūkio kokiam lauko baldui. dar noriu paklausti, kas labiau studijavęs bebrų elgseną, gal jiems tiesiog nebeprisireikė tų nugraužtų rąstų, jei jie ten keletą dienų pragulėjo nenutempti?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Bebrai

Post by saulius »

Nužievintų pagalių jie negraužia, nebent statybai panaudoja. O kad iškerta medžius- gerai, taip didina įvairovę ir produktyvumą. Tik negalima tos vietos šienaut- ji apaugs krūmais, po to vėl medžiais.
Saulius Jasionis
vigintas
Posts: 534
Joined: Tue Jun 15, 2010 11:52 am
Contact:

Re: Bebrai

Post by vigintas »

Da reikia bebrus idarbinti :) Jie negrauzti negali, nes labai greitai auga dantys, jiems ir butinas medziu grauzimas dantu trumpinimui.... O jus pakalbekit su kokiu eiguliu netoliese, atsivezkit kelis kubus suktu, nestoru rasteliu, kurie net malkoms nelabai tinka ir sumeskite salia, bebrai nuzievins, medis isdzius naturaliai ir jo verte zymiai pakils, kokioms sustoms pavesinem ir lauko baldu darymui.... Didelio biznio zinoma nebus, bet vis kazkas ir arciau gamtinio gyvenimo atsirasite :)
Renata
Posts: 214
Joined: Wed Dec 17, 2008 8:59 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: Bebrai

Post by Renata »

Aš irgi pasidairau į tą "grožį", kurio bebrai pridarė šią žiemą netoliese....Reikia kviesti kaimynus į talką ir užsiimti malkų paruošomis. Juk negali leisti tam nuleistam ant žemės ir nužievintam turtui pražūt. O medžiai - didžiulės drebulės.
Visgi nenorėčiau, kad jie labai jau arti mano žemės įsikurtų - viena užtvanka ir aš turėsiu ne daržą, o tvenkinį tokio didumo, kokį įteisinti sunkiai sektųsi :). Tada jau nebeliks ką veikti, tik karosus ir karpius auginti ;)
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Bebrai

Post by saulius »

Galiu pasakyt iš patirties, kad bebrų užtvanka upelyje, jei upelis pakankamai švarus, kur kas produktyvesnė už to paties ploto daržą. Gamta labai dažnai mums duoda užuominas ;).
Saulius Jasionis
Žibutė
Posts: 468
Joined: Mon Sep 06, 2010 11:17 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Bebrai

Post by Žibutė »

Per mano pažįstamo sklypą Molėtų rajone teka melioracijos griovys (buvęs upeliukas, "įkištas" į griovį).
Jis norėjo pasidaryti prūdelį, bet gamtos apsauga neleido net lieptelio darytis.
Bebrai žemiau pradėjo užtvanką kurti, jos niekas neardo (užtvanka jau nebe to žmogaus sklypo zonoje). Paklausus, o kodėl bebrams netrukdoma tvenkti, atsakė:
- kai būsi bebras, tada ir tu galėsi laisvai tvenktis.

Tai gal ir tas grioviuose užtvankų ardymas priklauso nuo rajono ir gamtosaugininkų aktyvumo?
Post Reply

Return to “"Kenkėjai"”